Лабораторна робота №7

«Вивчення роботи та будови трансформатора»

 

Метою цієї роботи є ознайомлення з будовою однофазного трансформатора та дослідження його шляхом проведення дослідів холостого ходу та короткого замикання, ознайомлення зі способом безпосереднього навантаження і оцінка за дослідними даними властивостей трансформатора.

 

 

Загальні відомості. Трансформатор – це статичний електромагнітний апарат, в якому змінний струм однієї напруги перетворюється на змінний струм другої напруги. На рис. 1 зображена схема двообмоточного трансформатора. До первинної обмотки з кількістю витків W1 електрична енергія підводиться, а з вторинної з кількістю витків W2 знімається на споживач Zн.

Дія трансформатора базується на явищі електромагнітної індукції. При підключенні первинної обмотки до джерела змінного струму у витках цієї обмотки тече змінний струм, котрий створює у магнітопроводі змінний магнітний потік Ф. Замикаючись у магнітопроводі, цей потік пронизує обидві обмотки та індукує в них ЕРС  та .

Діючі значення цих ЕРС визначають величину коефіцієнту трансформації . Якщо вторинна обмотка трансформатора підключена до споживача, то в замкненому колі виникає струм і2, а на споживачі – напруга U2. Важливим показником трансформатора є активна потужність Р2, що він віддає. Її споживачем є опір навантаження, а Рн = Р2. Величина активної потужності, яка споживається в навантаженні, дорівнює Р1 без урахування невеликих втрат у сталі (Рст) та в його обмотках (Рміді).

 

 
 


При роботі трансформатора зі змінним навантаженням величина напруги U2 може суттєво змінюватись. Величину цієї напруги та інші важливі характеристики трансформатора можна визначити, використовуючи його еквівалентну схему заміщення (рис. 2).

 

У багатьох практичних розрахунках, які не потребують великої точності, застосовують спрощену схему заміщення (рис. 3); якщо прийняти І0 = 0. Опори  r1, r2, x1, x2 тут замінюють сумарними опорами rk = r1 + r2, xk = x1 + x2. Параметри r2, x2, Zн,U2/ називаються приведеними параметрами вторинної обмотки. Дійсні та приведені параметри вторинної  обмотки трансформатора мають взаємний зв’язок: r2 = k2 r2; x2= k2 x2;       Zн= k2 Zн; U2/ = kU2.

Виконання роботи.

1.Провести дослід холостого ходу. Холостим ходом називають режим роботи трансформатора при незамкненій вторинній обмотці. При такій роботі струми в обмотках трансформатора невеликі, тому активними втратами в міді можна знехтувати та вважати, що вся потужність холостого ходу втрачається на магнітні втрати в сталі магнітопроводу. Для випадку холостого ходу спрощується і схема заміщення (рис. 2). Можна враховувати у ній тільки намагнічуючу вітку з параметрами x0, r0. Дослід холостого ходу дозволяє визначити: коефіцієнт трансформації , струм холостого ходу  та параметри вітки намагнічування: :  ; ; . Тут .

 

 
 


Зібрати схему №1 досліду холостого ходу.

На схемі: ЛАТР – автотрансформатор з напругою, що регулюється;

V1 – вольтметр з границями (0 – 300) В; V2 – вольтметр з границями (0 – 50) В;         

 А – амперметр з границями (0 – 1) А; W2 – ватметр з границями (0 – 150) Вт;

  Тр – трансформатор, що досліджують, його номінальні дані наступні: ;              SН = 50 ВА; Р = 49 Вт; I= 0,23 А; I = 1,825 А; cos Н = 0,98.

Після  перевірки  викладачем  подати  на  трансформатор  номінальну  напругу U1Н=220 В. Результати вимірювань занести в таблицю №1.

Таблиця №1

 

Відомо

Виміряти

Обчислити

SН

(ВА)

U10

(B)

U20

(B)

P0=Pcт

(Вт)

I10

(A)

k

Z0

(Ом)

X0

(Ом)

r  0

(Ом)

Cos

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.Провести дослід короткого замикання. Для проведення досліду вторинну обмотку трансформатора потрібно закоротити, а до первинної підвести зменшену напругу. Повільно підвищувати її від 0 до деякого значення U, при якому струми короткого замикання у обмотках трансформатора будуть дорівнювати номінальним струмам: I1K =I1H, I2K = I2H. Ця напруга, як правило, складає (5 – 10) % від номінального значення (220 В). Магнітний потік та зв’язані з ним втрати у сталі теж малі. Тому вважають, що активні втрати у досліді короткого замикання – це лише втрати у міді обмоток трансформатора (РК = РМ). З досліду короткого замикання можна визначити також параметри обмоток трансформатора: ZK,  xK,  rK. На схемі заміщення трансформатора (рис. 2) при цьому можна не враховувати намагнічуючу вітку     I<< I1 » I2 /. Для проведення досліду використовується та сама схема. Прилад V2 відключають, а виводи вторинної обмотки замикають провідником.

Результати вимірювань занести в таблицю №2

Таблиця 2.

Виміряти

Обчислити

U1K

(B)

I1K

(A)

PK

(Вт)

ZK

(Ом)

rK

(Ом)

xK

(Ом)

cos

 

 

 

 

 

 

 

 

Розрахункову частину таблиці виконати за формулами: ; ; ; .

3. Зняти зовнішню характеристику трансформатора.

Зовнішня характеристика трансформатора – це залежність напруги на споживачеві від величини струму навантаження при U1  = U1H = const . До вторинної обмотки трансформатора підключити реостат. Зменшуючи величину опору, записати в таблицю №3 значення І2 та U2, зокрема U2 при струмі I2  = I2H (паспортне значення).

Таблиця 3.

I2(A)

0

0,5

1

1,5

2

2,5

3

3,5

4

4,5

5

U2(B)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

За отриманими даними побудувати зовнішню характеристику трансформатора. Відмітити на ній І2H, U2H, визначити DU2H = U2O – U2H  .

4. Розрахувати ККД трансформатора , де DP = Рст + Рм